arrow

کدام بهتر است نیکون، کانن یا سونی

 عکاسیمقالات سایتمقالات صفحه اصلی /      منتشر شده در 431 روز پیش /      بدون دیدگاه /      4,196 /     

سوالات زیادی از خواننده هایمان درباره اینکه آیا بهتر است مدل دوربین خاصی را ازبین برند های Nikon,canon,sony,pentax  و یا برخی سازنده های دیگر انتخاب کنند بنابراین تصمیم گرفتم مقاله ایی در مورد سیستم های مختلف دوربین و اینکه چرا باید برند خاصی را از میان دیگر برند ها انتخاب کنید بنویسم  بسیاری از سوال ها شبیه به این نمونه هستند: “آیا بهتر است nikond5000 را انتخاب کنم یا canon1000d؟” و اینکه نظر من درباره انتخاب برند یا مدل خاصی در بین گزینه های موجودچیست، وقتی بحث به مقایسه بین sony، Nikon و canon می رسد، بحث های داغ زیادی در اینترنت پیدا خواهید کرد؛ بنابراین قصد دارم نظر شخصی خود در این باره را بیان کنم.

علاقه من به دوربین های بدون آینه است و مسلما sony بهترین انتخاب و علاقه شخصی من است اما آیا علاقه من در انتخاب دوربین کافی است ؟ چرا من nikon یا canon را انتخاب نمی کنم؟ نه در واقع اینطور نیست.خواندن مقاله را ادامه دهید تا متوجه شوید.

این عکس با دوربین D700 Nikon گرفته شده است

من و یکی از دوستانم در گذشته بحث هایی زیادی درباره  اینکه کدام دوربین بهتر است انجام داده ایم و او همواره از کیقیت دوربین های Sony می گفت و من تحت تاثیر عکس های زیبایی که عکاسان با دوربین Nikon و canon گرفته بودند، بودم و همش به این فکر می کردم او برند درجه دومی را انتخاب کرده است. مدتی زمان برد تا به من ثابت شود فکرم اشتباه است بعضی موارد فاکتورهای دیگری در انتخاب دوربین تأثیر گذار است که امیدوارم به خواننده هایمان کمک کنم این موضوع را با جزئیات متوجه شوند و به سوالات مختلف درباره سیستم های متنوع دوربین پاسخ دهم.

دوربین فقط یک ابزار است

چه اتفاقی می افتد اگر بهترین ست لوازم نقاشی را به کسی که اصلا نقاشی کشیدن بلد نیست بدهید و یک ست معمولی و درجه دوم را به یک نقاش خوب؟ کدام یک نقاشی بهتری را تحویل می دهند؟ سوال بدیعی مشابه درباره عکاسی نیز صدق می کند؛ اگردوربین بهتری بخرید بدین معنی است که عکس های بهتری می گیرید؟ خیر،قصدم شروع بحث دیگری با عنوان “دوربین اهمیتی ندارد” نیس چرا که همگی از آن خسته شده ایم.

بیایید از نظر دیگر برای چند لحظه درباره آن بحث کنیم.آیا دوربین واقعا اهمیتی ندارد؟ هم دارد و هم ندارد. برای اکثر کسانی که از دوربین برای عکس های خانوادگی استفاده می کنند دوربین آن قدر ها اهمیتی ندارد. برای عکاس تازه کار دوربین اهمیت خواهد داشت. برای یک عکاس حرفه ایی که بعنوان شغل این کار را انجام می دهد، نوع دوربین اهمیت بالایی پیدا می کند. وقتی شخصی دوربین عکاسی کم ارزشی را به یک عکاس خوب می دهد، او مسلما قادر خواهد بود به طور کامل از آن استفاده کند و عکس های خوبی بگیرد.مشابه نقاش خوبی که با وجود لوازم کیفیت پایین می تواند به خوبی بر روی یک اثر کار کند. اما هیچ عکاسی مایل نیست با وسایل قدیمی بقیه عمرشان را سر کنند؛چرا که می دانند ابزار مناسب به طور چشمگیری در بدست آوردن بهترین نتایج  کمکشان خواهد کرد که منجر به تمایز آن ها از سایرین می شود.

 

دقیق به یاد نمی آورم که این داستان را کجا خواندم یا شنیدم اما در ذهنم نقش بست. داستان بدین گونه است که دو عکاس شانه به شانه ایستاده اندو در حال عکاسی هستند-یکی از آن ها عکاسی حرفه ایی است که از راه فروش عکس هایش امرار معاش می کند و شخص دیگر عکاس تازه کار است. نفر اول مسلما با دوربین و لنز های گران قیمت کارش را انجام می دهد، در حالیکه فرد مبتدی با یک دوربین و لنز معمولی. شخص مبتدی می داند که فرد مقابل مشهور است و عکس هایش را می فروشد. در یک لحظه به سمت فرد حرفه ای میرود و می گوید: “مسلما با دوربینی مثل آن عکس های فوق العاده ایی می توانی بگیری که فروش برود”. نفر اول سعی در قانع کردن او می کند که به او بفهماند دوربین فقط یک ابزار است اما او قانع نمی شود. بلاخره فرد تازه کار می گوید:”من دوربینم را به تو می دهم و تو دوربینت را بسپار به من.”چند ساعت عکاسی می کنیم.عکاسی که با عکس های بهتری برگردد تمامی لوازم را برای خودش بر میدارد.” بدون اینکه فکر کند کا را آغاز می کند ولی من پیش بینی می کنم که حتما شکست خورده است.

D:\Site\دوره رایگان\گام نخست\کدام بهتر است نیکون، کانن یا سونی2

این عکس با دوربین Canon 5D گرفته شده است

پس چه زمانی دوربین اهمیت پیدا می کند؟

اگر به تازگی به عکاسی علاقمند شده اید به شما می گویم که نوع دوربین اهمیتی ندارد. اگر تازه کار هستید یا برای سرگرمی عکس می گیرید، اگر از هنر عکاسی خوبی برخوردار هستید، دوربینی که انتخاب می کنید تا حدودی مهم است. اگر حرفه ایی هستید و از راه فروش عکس ها امرار معاش می کنید، نوع دوربین تان بالاترین اهمیت را دارد.

سایز سنسور مهم است

برخلاف چیزی که شاید بعضی ها بگویند، سایز سنسور اهمیت دارد.تفاوت عمده ایی بین یک سنسور کوچیک روی دوربین دیجیتال عادی با تنظیمات خودکار و یک سنسور دوربین فول فریم DSLR وجود دارد. چیز هایی مثل محدوده دینامیکی، عمق میدان ، زوایای دید و نویز همگی بر روی کیفیت نهایی و برداشت یک عکس از سوژه تاثیر گذارند و تفاوت آن کاملا مشهود است. مسلما این تفاوت بین دوربین فول فریم و سنسور کوچک شده کمتر است اما همان اندازه هم در ظاهر عکس ها تاثیر گذار است.

لنز ها مهم هستند

نوع لنز انتخابی، فاصله کانونی، دیافراگم، و پردازش تصاویر نیز نقش بسزایی در تصویر نهایی بدست آمده دارند. شما هیچوقت قادر نخواهید بود سوژه ایی را آن گونه که با لنز ۵۰ میلی متر f/1.4 از زمینه جدا می کنید با دوربین دیجیتال خودکار هم تفکیک کنید. هیچوقت با یک لنز عادی و لنز حرفه ای به نتابج مشابه نخواهید رسید.

دید عکاسانه بهترین وسیله است

در آخر باید به یاد داشته باشید که دوربین فقط یک ابزار است که در کیف عکاسان یافت می شود. بدون مجموعه توانایی های عکاس، صبر، بینش، خلاقیت، برنامه ریزی، زمان بندی، نور پردازی و پردازش های ثانویه، حتی بهترین دوربین موجود در جهان قادر نخواهد بود عکس خوبی خلق کند.

 

سیستم های دوربینی مختلف

حال بیایید درباره سیستم های مختلف دوربین که امروزه موجود هستند صحبت کنیم. از آن جایی که تقاضا برای دوربین های DSLR به طور چشمگیری در حال افزایش است(کافیست به تعداد افرادی که امروزه در پارک ها یکی از این دوربین ها را همراه خود دارند توجه کنید)، شرکت های سازنده سرمایه بیشتری بر روی بخش تحقیق و توسعه خود گذاشته اند و تولید کنندگان جدیدی وارد بازار رقابت شده اند.

تولید کنندگان فعلی پر رونق ترین دوربین های DSLR عبارتند از  canon,Nikon,sony,pentax,sigma

با توجه به کثرت برند و مدل های موجود، انتخاب یک برند از بین سایرین دشوارتر می شود.

بنابریان، بهتر است بر روی چه برندی سرمایه گذاری کنید؟ بله درست شنیدید،سرمایه گذاری. اگر در زمینه عکاسی می خواهید جدی باشید، لوازم بیشتری را به مرور زمان خریداری خواهید کرد. خواه دوربین های جدید باشد و یا لنز و فیلتر و فلش و حافظه جانبی،نوع لوازم انتخابی مهم هستند. اگر انتخاب نادرستی انجام دهید، بسیار پر هزینه خواهد بود اگر بخواهید تمامی لوازمتان را بفروشید و با برند جدیدی جایگزین کنید. مهمتر از همه اینکه بایستی زمانی را صرف اشنایی با سیستم های جدید و عادت کردن به آن ها کنید. باز گردیم به پرسش اصلی که بر روی چه برندی بایستی سرمایه گذاری کنید که من قبلا در مقاله چطور دوربین DSLR بخریم به آن اشاره کرده ام، من از بین Nikon,canon,sony,pentax انتخاب خواهم کرد. اگر از بین این ۳ برند انتخاب کنید مرتکب اشتباه نخواهید شد. Nikon و canon وسیع ترین طیف انتخاب دوربین و لنز و لوازم جانبی و گسترده ترین سهم بازار را دارا می باشد.

D:\Site\دوره رایگان\گام نخست\کدام بهتر است نیکون، کانن یا سونی

این عکس با دوربین Sony 7R گرفته شده است

 

چندین برند دیگر نیز موجود هستند که فعالیت خوبی در بازار داشته اند،از جمله Olympus,Panasonic و Fuji. Olympus و Panasonic با سیستم های Four Thirds و Micro Four Thirds به موفقیت هایی دست یافته اند،به لطف گزینش یکپارچه ایی از لنزها، دوربین های عالی و سایز فشرده سیستم های آن ها. Fuji دوربین های بسیار خوب X-series با کیفیت تصاویر فوق العاده و همچنین گزینش مناسب و رو به رشد لنز ها را ارائه می دهد. اما همه این ها DSLR نیستند و انتظار می رود در رده بندی دوربین های “بدون آینه” قرار بگیرند. بدون آینه مسلما آینده دوربین ها می باشد، همانطور که در مقاله مقایسه بدون آینه ها و دوربین های DSLR من اشاره شد.بنابراین اگر می خواهید به استقبال آینده بروید،حتما نگاهی به بازار بدون آینه ها بیندازید.

کار دیگری که می توانید انجام دهید،از شخصی از نزدیکان تان که دوربین پیشرفته ایی دارد نظر و پیشنهاد بخواهبد. اگر او عکاس خوبی باشد،ایده خوبی است که از همان برند دوربین بخرید تا بتوانید از او یاد بگیرید و در آینده قبل از اینکه خودتان اقدام به خرید کنید، از او لوازم جانبی دوربین را قرض بگیرید. این موردی پرکاربرد است چرا که اگر دوستتان شخص حرفه ایی باشد دیگر مجبور نخواهید بود ساعت ها وقت تان را در اینترنت بگذرانید تا از مساله ایی سر در بیاورید و یا تصمیمی بگیرید.

 

مرغ همسایه غاز است!

جدای از اینکه چه سیستم دوربینی را امروز استفاده یا انتخاب می کنید،قطعا توجه زیادی به برند های دیگر خواهید کرد. اگر دوربین Nikon دارید،آن را با دورین های Canon مقایسه خواهید کرد. اگر برند های دیگری دارید،مسلما نگاهی به canon و Nikon خواهید انداخت. مساله این است که در زمینه دوربین و لنز همیشه مرغ همسایه غاز است. بعنوان مثال بحث مقایسه Nikon و canon همواره بین عکاسان پیش می آید. طرفداران Nikon نگاهی به مدل های canon می اندازند و مگاپیکسل بیشتر می خواهند،در حالیکه طرفداران canon به دوربین های Nikon نگاه می اندازند زیرا نویز کمتری دارند.

بحث های مروبط به لنز نیز در بین این دو برند تمام نشدنی است.در پایان خواندن این همه جور و واجور احتمالا سوالی که از خود می پرسید  باید این باشد که اگر برند دیگر را انتخاب کرده بودید(و یا برندتان را عوض کنید)چقدر عکس هایتان بهبود پیدا می کردند. ولی در قبال بدست آوردن چیزی، چیز دیگری را از دست می دهید. اگر فردا یکی از برند ها محصولی بسیار پیشرفته ارائه کند،برند خود را عوض می کنید یا از خریدتان متاسف خواهید شد؟!!!!!! از اینگونه رفتار هیجانی پرهیز کنید.

همه چیز به خودتان بستگی دارد

یادآوری می کنم که به دوربین تان به عنوان ابزارتان برای کار نگاه کنید. بدون توانایی های مناسب تکنیکی و خلاقیت، هیچوقت قادر نخواهید بود عکس خوبی بگیرید هرچند که بهترین دوربین را هم در اختیار داشته باشید.بخوانید، یاد بگیرید و یاد بگیرید و یاد بگیرید و سپس ازمایش کنید و عکس های زیاد بگیرید.این تنها راه ممکن است که عکاس بهتری شوید. تبدیل به شخصی که فقط عاشق لوازم است و هر روز وسایل اضافی بیشتری را میخرد نشوید. وقتی که عکاس بهتری شوید دقیقا دست تان می آید برای گرفتن بهترین نتایج به چه چیزی نیاز دارید.

 

منبع ایده : photography Life

این مقاله به کلی ویرایش شده است

 

موفق باشید. اگر سوال و یا نظری دارید در قسمت نظرات پایین آن را مطرح کنید.

 

  بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *